Ne zaman, ” neydi o 80′ler ” sohbeti açılsa seksenlerin çocukları arasından mutlaka birkaç kişi çıkar ve hatırlatır birkaç çizgifilm.
Bu yazının İlk Bölümünde birkaç tanesinden biraz bahsedelim. Yakari, Atom karınca ( Atom Ant ), Musti, Speedy Gonzales, He-Man, Tonton ailesi, Şeker kız Candy, Arı Maya, Voltran, Calimero, Clementine…

YAKARİ  ( Kızılderili Çocuk )

yakari-eski-cizgifilm-80-ler-beyinsalatasi-comGenelde “  kızılderili bir çocuk vardı, atı vardı, kartalı vardı ” şeklinde akla gelmeye başlayıp sonra ortamdan birinin saçma bir mırıldamayla şarkısını çıkarmaya çalıştığı 80′ lerin minik dimağlarında yer eden çizgifilm. 80 lerde televizyonda yayınlanmıştır. Aslında o dönem çocuklarıda pek sevmezlerdi bu yakariyi ama büyüyüp eşek kadar olunca sevimli bir hatıra olarak daha kıymetli hale geliyor bazı çizgifilmler demekki. Ama giriş şarkısı çok güzeldi.

Yakari adlı Kızılderili bir çocuğun maceralarını anlatan, Job tarafından yazılan ve çizimini de Derib’in yaptığı bir Franko-Belçikalı çizgi roman serisidir. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.

Yakari ilk olarak 1983 yılında çizgi filme uyarlanarak televizyonlarda yayınlanmıştır. Hayvanlarla konuşabilen Yakari’nin en iyi dostu kabilesindeki Rainbow adlı kızdır. Rainbow dışındaki dostları ise atı Little Thunder (Şimşek) ve gerektiğinde ona akıl verip yol gösteren kartalı Great Eagle’dır. 1980lerin sonunda Türkiye’de de gösterilmiştir.

ATOM KARINCA ” ATOM KARINCA GELİYOOOOOR “
atom-karinca-ant-80-ler-cizgifilm80′ lerin en tutulan çizgi filmlerinden biridir. Süper hahraman karınca bir kask takar, antenleriyle yardım sinyallerini alırdı. Filleri başaşağı tutar , tankları yerden yere vurur, kötülerle savaşırdı. Unutulmaz repliği  ” Atom karınca Geliyoooor “ kim hatırlamazki. 80 li yıllarda ve daha sonrasında çok uzun bir süre bu repliği atarak ortalarda dolanırdı çocuklar. Hala atom karınca adında bir sürü firma alet, lakab dolaşır durur etrafta. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Atom Karınca (Orjinaladı : Atom Ant ) William Hanna ve Joseph Barbera tarafından 1965 yılında yaratılan çizgi film karakteri ve aynı adlı serinin adı. Atom Karınca şehir halinde bir karınca kolonisinde yaşamakta ve kötülerle mücadele ederken uçabilmektedir. Süper hızlı ve süper güçlüdür. Atom Karınca, şehrin polisi ile işbirliği içindedir.

1990′lı yıllarda da devam eden seride Atom Karınca, Atom karınca geliyoooor! (“Up and At ‘em, Atom Ant!”.) şeklinde bağırarak kötüleri yakalar ve maceralarına devam ederdi. Atom karınca Çizgi filmi, Türkiye’de TRT tarafından gösterilmiş ve çocukların büyük ilgisini görmüştür.

MUSTİ

musti-80-ler-eski-cizgifilm70 li yıllarda doğup 80′ ler de çocuk olan herkesin hatırlayabileceği ama pek de iyi anmayacakları bir çizgi film.
O dönemlerde çocukların bile sevmediği, sürekli birşeyler öğretmeye çalışan fakat izleyecek çocukların ondan daha iyi bildiği şeyleri berbat şekilde anlatan çizgi karakter musti. Şimdilerin ” Hello Kitty ” siyle benzerliği benimde dikkatimden kaçmadı ama Hello kitty 90 ların ortasında çıktı. Musti’ den mi esinlenildi bilmem ama benziyorlar. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.

MUSTİ, kollarını dirsekten kırıp ileri geri hareket ettirerek konuşurdu. Babası, annesi, herkes konuşurken kollar yine sinir bozucu bir şekilde ileri geri hareket eder. Hatırladığım kadarıyla konuşma da olmazdı. Sadece bir dış ses, Musti şöyle dedi kirpi şunu şunu dedi şeklinde seslendirirdi durumları.
www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
“Günaydın” dedi Musti.
“Günaydın” dedi Bayan Kaplumbağa.
“Nasılsınız?” dedi Musti
“Pek iyi değilim” dedi Bayan Kaplumbağa.
Sinir bozucuydu, kötüydü ama yine  o da yakari gibi hafızalarda tatlı bir anı bırakmayı başardı 80′ lerin çocuklarının hafızalarında. Mustafa adındaki insanlara musti diye seslenilmesi yine bu kahraman sayesinde başlamıştır.

CALİMERO ” AMA HAKSIZLIK BU ÖYLE DEĞİL Mİ? “
calimero-kalimero-eski-cizgi-film-80-lerYine eskilerden bir dost Kalimero, Sanırım 80 lerin sonu ile 90′ ların başında çıktı ortaya. Siyah bir civciv di. Kafasında Yarım Yumurta kabuğuyla dolaşırdı. Sürekli üzgün ve ağlamaklı ortalarda dolaşır, herşeye burnunu sokar ve başını kesin belaya sokardı. Hep işleri karıştırır sonunda fırçayı yer ve sonra o ünlü repliği patlatırdı.  ” AMA HAKSIZLIK BU. ÖYLE DEĞİL Mİ ? “. Aslında sadece ortalığı karıştırmak değil sadece hayatı gerçeklerine uygun yaşardı. Yalan nedir bilmez, nabza göre şerbet vermeyi bilmezdi. Herşeyi heryerde olduğu gibi tüm açıklığıyla söylerdi. Ne olursa olsun sevimli kerataydı. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Kalimero ilk olarak 1963 yılında İtalyan Miralanza AVA sabun deterjan markasının seri reklamları için yaratılmış. Reklam serilerinin her bölümünün sonunda calimero, bu marka sabunla yıkanır ve bembeyaz ortaya çıkarmış. Yani aslında kalimero kirli olduğu için siyahmış, bu deterjanla yıkanınca calimero bile bembeyaz oluyormuş.

TONTONLAR ” HOP HOP DEĞİŞ TONTON ” , BARBAPAPA
tonton-barbapapa-eski-cizgi-filmler-80ler1970′ lerin sonunda, seksenlerin başında TRT de gösterilen fransız yapımı çizgifilm. Türkiye’ de Tonton ailesi olarak sunulan çizgifilm orjinal adı BARBAPAPA dır. Benimde hayal meyal hatırladığım siyah beyaz olarak izlediğim rengarenk bir çizgifilm. Hayal meyal hatırlamama rağmen aklıma gelince en güzel çağrışımı yapan nostaljik çizgi film diyebilirim. Türkiye’ de ve internette nereyse en az bilgi bulabileceğiniz, üzerine konuşabilecek insanların çok az olduğu bir çizgifilm.
Tontonların en büyük özelliği her durumda hertürlü şekle girebilmeleridir. İhtiyaç olursa hemen koltuğu, bazısı ağaca, yada bir hayvana dönüşürlerdi. Pembe renkteki barbapapa, karısı barbamama ve yedi çocuğundan oluşan aile bir çok macera yaşarlardı her bölümde . www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Tontonların videosunu izleyebilir resimlerini buradan görebilirsiniz !

Karakterler.
Barbapapa  : Ailenin babası
Barbamama : Ailenin annesi
Barbabravo (fr. barbidur) : kirmizi renk, erkek, guc ve kahramanlik sever
Barbabright (fr. barbibul) : mavi renk, erkek, bilim sever
Barbazoo (fr. barbidou)    : sari renk, erkek, hayvan sever
Barbabeau (fr. barbouille) : siyah renk kurklu, erkek, sanat sever
Barbabelle  : mor, disi, guzellik sever
Barbalala  : yesil renk, disi, muzik sever
Barbalib  (fr. barbotine)  : turuncu renk, disi, kitap sever

ARI MAYA
80 li yılların en çok sevilen ve en çok hatırlanan çizgifilmlerinden biridir. Eskiden TRT de oynayan Alman yapımıdır. Arı ari-maya-bee-eski-cizgi-film-80-lerMaya’nın ilk sezonu Alman İkinci Televizyonu (ZDF)’te 1976’nın eylül ayında başladı. O kadar büyük başarı kazandı ki yeni bölümler ve tekrarları defalarca ekranlara geldi. Çizgi filmin bir diğer ünlü karakteri Arı Maya’nın en iyi dostu Vili. Zaman zaman aç gözlülüğünün kurbanı olup başını derde soksa da Arı Maya hep arkadaşının yardımına koşar. Vili karakterine Almanya’da yıllarca aynı zamanda dublaj yönetmeni olan Eberhard Storeck sesiyle hayat verdi. Çizgi filmin tema şarkısını Almanların ünlü halk şarkıcısı Karel Gott seslendirdi. Şarkı 1977’de o yılın en başarılı yapımlarından biri oldu. Halk müziği çalan radyolarda zirveye çıktı. Şarkıyı bugün bile çeşitli eğlence programlarında duymak mümkün. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.

Aslında arı maya bizim hatırladıklarımızdan çok çok daha yaşlı.
Genç Alman yazar Waldemar Bonsels doğanın ortasında geçen çocukluğuna dair anılarını bir kitapla ölümsüzleştirmek istedi. Arı Maya ve arkadaşlarının hikâyesini yazma fikri de böyle oluştu. Bu küçük kahramanlar Bonsels’in geniş çayırlarla çevrili şirin bir göletin bulunduğu kendi köyünden esinlenerek yarattığı bir yerde yaşıyordu. Yazarın kitabı Eylül 1912’de “Arı Maya ve Maceraları” adıyla yayınlandı.

NİLS VE UÇAN KAZ

Yine 80 lerin  pazar sabahlarının vaz geçilmez sürekli çizgifilmi uçankaz. Türkiye’ de köklü izler bırakmış yine ülkede birçok okula nils-ve-ucan-kaz-esli-cizgi-filmlerkuruluşa, oluşuma adını vermiştir. Küçük bir çocuğun beyaz bir kazın sırtında oradan oraya uçarak maceralaralara atılmasını anlatır. Kısaca konusunu hatırlatalım;
Nils ailesiyle bir çiftlikte yaşayan aksi, terbiyesiz, çiftlikteki hayvanlara eziyet eden, hayvanları canından bezdiren bir çocuktur. Birgün Nils bir cin ile karşılaşır tabii ona da kötü davranmaya kalkınca cin, Nils’i parmak kadar küçültür. Artık bir böcek büyüklüğünde kalan Nils, çiftlikte eziyet ettiği hayvanların gazabına ve intikam hareketlerine maruz kalır. Bu durmda Nils, arkadaşı hamster Carrot ile birlikte evcil kaz Morton ‘un sırtına atlayıp uçarak çiftlikten uzaklaşır. Yolda Yaban kazı sürüsüne katılmaları ile doludizgin maceralar başlar ve öylece sürüp gider. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
UÇANKAZ hikayesi nereden çıktı ? : İsveç’li kadın yazar Selma Lagerlöf  tarafından 1906 yılında ” The Wonderful Adventures of Nils ” orjinal adıyla yazılan kitap serisinden doğuyor Uçankaz hikayesi. 1980 yılında yine o devirde her tür çizgi filme imza atan bir Japon animasyon firması tarafından çizfilm halini alıyor. Ve biz hala bu sayede Uçankazı konuşuyoruz.

SPEEDY GONZALES ” Arriba, Arribaa, Andele, Epa, Epa “
speedy-gonzales-hizli-gonzales-eski-cizgi-film
Yine eskilerden bir süper kahraman. Hızlı Gonzales ya da orijinal adıyla Speedy Gonzales, Looney Tunes’ da yer alan hayali bir faredir. Çok hızlı olduğundan dolayı kediler onu yakalayamaz. Genellikle sarı şapka, kırmızı fular takar ve beyaz gömlek ile beyaz pantolon giyer. Yaratıcısı Robert McKimson’dur ancak Friz Freleng ve Hawley Pratt Hızlı’yı yeniden yaratmıştır.
Herkese yardım eder ve yine kedilerin başına bela olurdu. Hatırladığım kadarıyla da kedi, Sylvester olabilir. ” Arriba, Arribaa, Andele, Epa, Epa “ repliğini atar ve fırlar gözden kaybolurdu. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.


BAY MERAKLI
( La Linea ) Abaragandi !

Televizyonların siyah beyaz olduğu günlerdi, Pazar günleri Cenk Koray ‘ ın sunduğu sanıyorum ” pazar keyfi ” olabilir eğlence bay-merakli-la-linea-eski-cizgifilm-beyinsalatasiprogramında aralara serpiştirilip yayınlanan zamanının en yaratıcı ve basit fikri olan çizgifilm karakteri. Çizgi film derken o gerçekten çizgi şeklindeydi. Çizerin eli görünür çizer hem onu çizer hemde dizi akıp giderdi. Sanıyorum bizde bir adınında ABARAGANDİ olmasına sebep olan garip bir dilde konuşurdu. ” Abaragandi törzdi püüüppppfffüpf hahahaha, şeklinde saçmalardı.” Bazen çizere kızar bağırır sonrada çizerin çizdiği çizgi üzerinde ” laaa la laa la laaaa la diye yürüyüp giderdi. Sonra bir şeye ihtiyacı olduğunda çizere söyler, çizer de hemen onu çizer ve oda kullanırdı. Birde hatırladığım kadarıyla Bay Meraklı’ nın psikolojik durumuna göre arkaplan rengide değişiyordu. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.

Bay Meraklı (İtalyanca La Linea) İtalyan çizer Osvaldo Cavandoli tarafından yaratılmış bir çizgi seridir. Türkiye’de “Bay Meraklı” adıyla yayınlanan serinin orjinal adı “La Linea” olmakla beraber, her biri 4-5 dakika süren 90 bölümden meydana gelir.Kısa sürmesinin de sayesinde bir çok farklı ülkede ara program olarak yayınlanmıştır.
Serinin müziği Franco Godi tarafından bestelenmiştir ve bölümleri 225′e kadar numaralandırılmıştır, ancak toplamda 90 bölüm vardır. Serinin reklam amaçlı hazırlanmış ilk 8 bölümüne ek olarak 56 bölüm 100 serisinde (101-156), 26 bölümde 200 serisinde yayınlanmıştır (200-225).

HE-MAN GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA “,

80′ ler de büyük küçük herkesin izlediği ve unutulmayan arasında en önlerde gelen çizgi dizidir. Kötülerle savaşan ve her he-man-eski-cizgi-film-80-ler-seferinde kazanan, bol kaslı, cesur, birirdi. Ama ne varki aslında tırsak, pısırık bir prensti ETERNİA prensi ve yanında yine kendisinden daha tırsak bir kaplanı Titrek vardı. Şu meşhur kılıcını yukarı doğru kaldırıp “ GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA, GÜÜÇ BENDE ARTIIK “, dediğinde işler değişir HE – MAN kaslı cesur bir adama dönerdi. Tabi kaplanı ”Cringer” (Titrek) de  zırhlı eyerli güçlü, atılgan bir hal alır ve “Battlecat” (Atılgan) olurdu. Kaplanı yanısıra birde uçan hayalet gibi bir arkadaşı ORKO vardı. He man’ in tabii başka yardımcıları da vardı. General, Tila … gibi. Gelelim baş düşmanı İSKELETOR’ a, İskelet suratlı iskeletorun da bütün işi her bölüm kötülük yapmaktı tabi. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.

O yıllar da He- man izleyen çocuklar, bakkallarda satılan ve kartondan yapılan HE MAN  karakterlerinin maskelerini takar ve ortalarda koştururlardı. İŞTE O MASKELER BURADA.

Diğer Karakterler : Battle Cat, Beast Man, Clawful, Evil-Lyn, Evil Horde, Fearless Photog,Gwildor,King Grayskull,He-Man,Hordak, Man-At-Arms,Mosquitor, Queen Marlena, Orko, King Randor, She-Ra, Skeletor, Sorceress of Castle Grayskull, Snake Men, Swift Wind, Teela, Zodac.

He-Man, Kainatın Hakimleri serisindeki ana karakterdir.
1983 ila 1985 yılları arasında çekilen çizgi film; 130 bölüm olarak çekilmiştir. Seride; He-Man ve arkadaşları Eternia’yı ve Şato’sunun sırlarını İskeletor’un kötü emellerinden korumaya çalışır. İskeletor çok kötü bir yaratıktır.
Kainatın Hakimleri serisi, 1987′de sinemaya uyarlanmasının yanı sıra; 1990 ve 1991′de “The New Adventures of He-Man” olarak ve 2002 yılında da “He-Man and the Masters of the Universe” serisi olarak yeni bir konseptle tekrar çekilmeye başlanmıştır.

VOLTRAN  ” VOLTRAN, VOLTRAN, VOLTRAN ! “
voltran-voltron-eski-cizgi-filmİşte 20 yıldır unutulmayan bir efsana daha. 1980′li yıllarda televizyon için yapılmış bir dev robot konulu çizgi dizidir. Tam adı ise “Voltran:Evrenin Savunucusu”dur.

Daha sonra 1990′lı yıllarda tekrar üretilmiş ancak bu sefer Computer-generated imagery (CGI) tekniği kullanılmıştır. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıdır. Her aslanın ayrı bir yeteneği vardır. Ancak bu 5 aslan bir tehlike anında bağımsız savaşabildikleri gibi bir araya gelerek dev bir robot olan Voltran’ı oluşturmaktadırlar.

Voltran ın oluşturulurken kullanılan unutulmaz replikler.
- Ekip, hemen Voltran’ ı oluşturmalıyız.
- Hepiniz birleşmeye hazır olun.
- İç Kilit sistemi Tamam
- Dynatherms bağlantıları Tamam.
- Mega iticiler Hazır.
- VOLTRAN, VOLTRAN, VOLTRAN
- Kolları ve gövdeyi oluşturun.
- Ayakları ve bacakları oluşturun.
- Ben de başını oluşturacağım.

ŞEKER KIZ CANDY
seker-kiz-candy-eski-cizgi-film1970 ler ve 1980 lerin akıllarda en çok kalan çizgifilmlerinden biridir. Güzel müziğiyle akıllarda yer etmiştir. Yine o dönemin meşhur Japon animasyon filmlerinden biridir. Kocaman mavi gözlü, Sarı kıvırcık saçlı tatlı bir kızdır candy, her nedense o dönem yapılmış en popular çizgi filmler japonlardan çıkardı ama karakterlerinin hiçbiri çekik gözlü olmaz Japonada benzemezdi. O yüzden Şeker kız Candy de bu tip biriydi galiba. Türkiye’ de bazı kesim bu diziye ” Vataşi va Candy ” de diyor. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınır. Candy’nin tek hayali aşık olduğu “tepedeki prens”i tekrar görebilmektir.

 

CLEMENTİNE
Çizgi filmin konusu temel olarak Clémentine (Klementin) adındaki bir kızın etrafında geçmektedir. Bir gün şehre Molâche clementine-eski-cizgifilm-beyinsalatasi.com(Molaş) adında bir sirk gelir. Aslında sirk Malmoth (Malmot) adında ateşten bir şeytanın kontrolü altındadır. Malmoth’un hizmetkarı olan Molâche, Clémentine’in bineceği uçağı sabote eder ve uçak yere çakılır. Çarpışmadan sonra Clémentine kendini Malmoth’nin mağarasında bulur ama mavi bir balon içinde uçan Héméra (Emera) adındaki “peri” tarafından kurtarılır. Héméra, Clémentine’e onu zaman içinde yolculuklara çıkarmaya söz verir. Clémentine gözlerini bir hastanede açtığında acı gerçeği farkeder. Artık yürüyemeyecektir, çünkü çarpışmanın ardından ayakları felç olmuştur. Gündüzleri tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşayacaktır ama geceleri Héméra ile zaman yolculukları yapıp maceralara atılacak ve Malmoth’un iblisleriyle savaşacaktır. www.beyinsalatasi.com yazısıdır.
Çizgi filmin konusu temel olarak Clémentine (Klementin) adındaki bir kızın etrafında geçmektedir. Bir gün şehre Molâche (Molaş) adında bir sirk gelir. Aslında sirk Malmoth (Malmot) adında ateşten bir şeytanın kontrolü altındadır. Malmoth’un hizmetkarı olan Molâche, Clémentine’in bineceği uçağı sabote eder ve uçak yere çakılır. Çarpışmadan sonra Clémentine kendini Malmoth’nin mağarasında bulur ama mavi bir balon içinde uçan Héméra (Emera) adındaki “peri” tarafından kurtarılır. Héméra, Clémentine’e onu zaman içinde yolculuklara çıkarmaya söz verir. Clémentine gözlerini bir hastanede açtığında acı gerçeği farkeder. Artık yürüyemeyecektir, çünkü çarpışmanın ardından ayakları felç olmuştur. Gündüzleri tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşayacaktır ama geceleri Héméra ile zaman yolculukları yapıp maceralara atılacak ve Malmoth’un iblisleriyle savaşacaktır. Yapım Yılı: 1985
Bölüm Sayısı: 39
Türkiye’de Yayınlayan: TRT 1, Show TV
Yapıt: Fransız ve Japon ortak yapımı
Yapımcı: Antenne 2, Tele-Hachette, Narcisse X 4
Yazar: Bruno-Rene Huchez
Senaryo: Gilles Taurand, Olivier Massart
Dizayn: Pascale Moreaux
Müzik: Paul Koulak
Giriş Şarkısını Seslendiren: Marie Dauphin
Tür: Fantazi, Dram, Korku

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
80'ler çizgi filmleri eski çizgi filmler, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Paylaşım

Yazar Hakkında

ishakdede
ishakdede

Bulur, buluşturur, yazar, çizer ( Photoshop suz asla ), hatırlar - hatırlatır, düşünür - düşündürür, unutmaz - unutturmaz, konuşur - konuşturur,

(0) Okuyucu Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ iki = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Devamını oku:
ilginç-bilgiler-1
İlginç Bilgiler

* Günümüz Türkiye’sinde evlenen her 8 çiftten 1′i internette tanışıyor. * Eğer bir akrebin üzerine likör dökerseniz, akrep delirecek ve...

Kapat
önce ishak dede tarafından yazılmıştır.